MODRE ŠOLE

Navdih učencem, učiteljem, staršem in lokalnim skupnostim za varovanje naših morij in morskih organizmov


V Zavodu YouSea se zavedamo, da bo le osveščanje in izobraževanje zagotovilo trajnost naših aktivnosti in projektov. Zdravje morja je namreč odvisno od znanja in zavedanja prav vseh ljudi, ki živijo ob morju in tudi tistih, ki ga pridejo le obiskat ali uživajo morje na svojih plovilih, pa seveda tudi vseh tistih, ki živijo ob rekah, ki se iztekajo v morje.

Zato smo se odločili, da je ena od naših nalog tudi povedati zgodbo o ranljivosti morja in morskih živali ter rastlin in jo predati naprej ter se tako zares in srčno zavzeti za planet Morje.

Modra šola, kot smo poimenovali naše izobraževalne delavnice za osnovne šole, je namenjena vsem, ki jim je mar in vsem, ki se zavedajo, da le opremljeni z znanjem lahko skupaj skrbimo za morje. Modro šolo z veseljem pripeljemo v vašo šolo, veseli pa smo tudi obiskov vseh vrst šol in majhnih ter velikih šolarjev pri nas.

Vse šole, ki se želite pridružiti pobudi za zaščito morja in biotske raznovrstnosti v njem, prijazno vabimo k sodelovanju. Učenci, dijaki, študentje, starši, mentorji, učitelji ali ravnatelji pokličite nas na

+386 41 502 616

ali nam pišite na zavod.yousea@gmail.com.

Umetniško delo otrok VRTCA MORJE LUCIJA z mentorico INGRID FIKFAK.

Naslov “MRGOLENJE”.

Tudi vaša šola lahko postane MODRA ŠOLA!

Pridružite se naši mreži modrih šol pri izobraževanju, ukrepanju in vodenju na področju ohranjanja oceanov

Navdušeni smo, da tako številne šole proaktivno pristopajo k ohranjanju morij! Za lažji začetek smo vam pripravili seznam dejavnosti, ki jih lahko izvajate, pri čemer lahko začnete z najlažjimi in nadaljujete z zahtevnejšimi pobudami.

Šole, ki bodo izvedle vsaj pet dejavnosti s spodnjega seznama, bodo pridobile naziv "'Modra šola'" in bodo prejele posebno priznanje, ki bo potrjevala njihovo zavezanost k ohranjanju morja.

1.            Izobražujte učence o pomenu ohranjanja morij in oceanov ter o grožnjah, s katerimi se soočajo naša morja, vključno s prekomernim ribolovom, onesnaževanjem, zlasti onesnaževanjem s plastiko, in podnebnimi spremembami. Ozaveščajte o tem in spodbujajte k ukrepanju v vsakdanjem življenju. Izvedite kampanje ozaveščanja, organizirajte seminarje ali delavnice o ohranjanju morja za učence, učitelje in lokalno skupnost.

2.            V šoli uvedite okolju prijazne prakse, kot so zmanjšanje uporabe plastike in embalaže za enkratno uporabo, zmanjšujte porabo vode, spodbujanje recikliranja, uporaba okolju prijaznih izdelkov v razredu, kot so flaške ali steklenice za večkratno uporabo, recikliran papir in zelena čistila.

3.            Spodbujajte učitelje, ostale zaposlene, učence in njihove starše, da zmanjšajo svoj ogljični odtis s souporabo avtomobilov, uporabo javnega prevoza ali hojo in kolesarjenjem v šolo.

4.            Spodbujajte učitelje, ostale zaposlene, učence in njihove starše, da zmanjšajo količino uporabljene plastike, varčujejo z vodo in sodelujejo pri čiščenju plaž in narave ter osveščajo druge, da ravnajo na enak način.

5.            Učitelje, druge člane osebja, učence in njihove starše poučite o trajnostni izbiri morske hrane in o vplivu njihove izbire živil na morsko okolje. Organizirajte kuharske tečaje.

6.            Spodbujajte učitelje k pripravi in učence k udeležbi v ustvarjalnih projektih, kot so likovni ali pisateljski natečaji, ki ozaveščajo o ohranjanju oceanov in biotske raznovrstnosti.

7.            Spodbujajte učitelje, ostale zaposlene in učence, da se vključijo v prizadevanja skupnosti za zaščito in ohranjanje lokalnih obalnih in morskih okolij, rek in jezer.

8.            Organizirajte ekskurzije na zaščitena morska območja, v akvarije ali druge izobraževalne ustanove, da učencem omogočite praktične izkušnje in globlje razumevanje morskega okolja. Organizirajte čistilne akcije na morskih obalah ali pri njih sodelujte.

9.            Vključite ohranjanje oceanov in biotske raznovrstnosti v učne načrte in projekte, na primer pri pouku naravoslovnih in družboslovnih predmetov, književnosti ali likovne umetnosti. Pri tem na izviren način uporabljajte že uporabljene, reciklirane in odpadne materiale.

10.          Podprite okoljevarstvene organizacije na področju ohranjanja oceanov in raziskovalne pobude. Vzpostavite partnerstvo z lokalnimi organizacijami za ohranjanje oceanov pri pripravi izobraževalnih gradiv, projektov in predavanj z vabljenimi predavatelji. Sodelujte v projektih za ohranjanje morskega okolja.

Ta seznam dejavnosti zagotavlja celovit pristop k izobraževanju učencev o ohranjanju morja in spodbujanju do okolja prijaznih praks. Navedene dejavnosti zajemajo širok nabor vsebin, od spoznavanja pomena ohranjanja morskega okolja do uvajanja konkretnih ukrepov za zmanjševanje negativnih vplivov na okolje. Kombinacija praktičnih pristopov, vključevanja skupnosti in izobraževalnih dejavnosti bo učencem pomagala razviti globje razumevanje in spoštovanje do morja in narave.

Šole, ki bodo sodelovale pri teh dejavnostih, ne bodo le pozitivno vplivale na okolje, temveč bodo svojim učencem zagotovile tudi koristne praktične izkušnje pri varovanju naših morji in oceanov in dragocene življenjske spretnosti, ki jih bodo lahko uporabili tudi zunaj učilnice.

Kmalu bodo naša morja in oceani v rokah naslednjih rodov, zato lahko šole, ki sodelujejo v programu MODRIH ŠOL, pomagajo oblikovati svetlejšo prihodnost naših morij in s tem vseh nas.

Veselimo se sodelovanja z vami in vašo šolo pri ustvarjanju pozitivnih sprememb za prihodnost naših morij.


Zaščitni znak Modre šole je hobotnica Tinta, ki se rada in zelo hitro uči. Tako kot vse druge hobotnice ima tudi Tinta tri srca, modro-zeleno kri, njeni možgani pa imajo več možganskih celic kot človek. Želimo si, da bi vsi učenci Modre šole imeli tri srca za ohranjanje morja, v katerem živi Tinta.

“Od vseh nevretenčarjev, živali, ki nimajo vretenčaste hrbtenice, med katere sodi kar 97% vseh živalskih vrst, so nam prav hobotnice v obnašanju najbolj podobne. Deloma tudi zato, ker nam vrnejo pogled, kot bi nas presojale. Glavni razlog pa je njihova spretnost. Osem lovk je opremljenih s stotinami priseskov; to jim omogoča ravnanje s predmeti – sposobne so, denimo, razpreti živo školjko, razstaviti sistem za filtriranje v akvariju ali odviti in zaviti pokrov kozarca za vlaganje. Po tem se ločijo od sesalcev, kakršni so delfini, ki so kljub nesporni inteligenci zaradi telesne zgradbe omejeni pri uporabi orodja in ne bi ničesar zlahka odvili. Hkrati so nam hobotnice tuje kakor zunajzemeljska bitja in naše domišljije.” (Povzeto po National Geographic Slovenija, Čudežnih osem, 2016).

Foto: Borut Furlan

22.3.2024

ZAVOD YOUSEA NA OBISKU OSNOVNI ŠOLI KOPER

Na osnovno šoli Koper so v knjižnici v sklopu projekta MODRE ŠOLE pripravili poučno in lepo razstavo MOJE MORJE.

Članom zavoda YouSea so jo razkazale vodja in koordinatorka projekta MODRE ŠOLE na tej šoli Metka Benedik in knjižničarki Kristina Maraž in Viljana Bizjak.

Iznajdljivi učenci so pod vodstvom svoje mentorice učiteljice Kaje Miljkovič iz odpadkov in odrabljenih materialov (plastenk, slamic, čepkov, elastik, papirja in kartona) izdelali celo vrsto morskih živali, no uporabili so tudi Lego kocke, saj so na tej šoli ROBOSONČKI prvaki v temi robotov na FIRST LEGO League Adria.

Učenci so tudi s pomočjo knjižice “Polži in školjke - Preprost določevalni ključ” določili nekaj školjk in polžev.

Knjižničarki pa sta v razstavo vključili vse knjige, ki pišejo o morju in njihovih prebivalcih.

BRAVO OŠ KOPER!.

GALERIJA


Foto: Metka Benedik, Jurij Kavčnik, Irena Fonda

Januar - Junij 2023

PRVA ŠOLA, KI SE JE PRIDRUŽILA NAŠI POBUDI ZA IZOBRAŽEVANJE O OHRANJANJU MORJA IN JE S TEM POSTALA MODRA ŠOLA, JE LJUDSKA ŠOLA LIPA OB VRBI - VOLKSSCHULE LIND OB VELDEN

Ljudska šola Lind ob Velden se je spomladi letos za nekaj časa spremenila v morje. Prav vsi otroci, učitelji, ravnatelj, lokalni umetniki in vaška skupnost so se vključili v projekt za ohranjanje morja. V galeriji fotografi si oglejte nekaj utrinkov pestrega dogajanja na šoli in izven nje.

GALERIJA


Foto: Erich Angermann, Gorazd Šinik, Christian Zeichen.

Odmevi


Časoris, www.casoris.si, 03. 07. 2023, avtor: Julia Gräfitsch

Kako smo učenci ustvarili morje v šoli in postali prva Modra šola