𝙏RAJNOSTNI OBESEK V SODELOVANJU S KULTURNO EKOLOŠKIM DRUŠTVOM SmetUmet

25. 02. 2025

Trajnostni obesek v obliki prikupnega morskega konjička, ki se skriva v morski travi, je izdelan iz odpadnih materialov, ki nas v podobi morskega konjička ozaveščajo, kako lahko ponovno uporabimo odpadne materiale in s tem prispevamo k ohranjanju morskih ekosistemov in biotski raznovrstnosti.

Obesek bo kmalu na voljo našim uporabnikom.

Zahvaljujemo se ekipi Smet Umet za kreativno sodelovanje.

Podelili smo prvi certifikat Zavod YouSea priporoča

21. 02. 2025

Podjetju PlanetCare smo podelili prvi certifikat Zavod YouSea priporoča. 

Slovensko startup podjetje PlanetCare razvija napredne rešitve na področju filtrov za pralne stroje, s katerimi želi čim bolj zmanjšati izpuste mikroplastike, ki nastanejo ob obrabi sintetičnih vlaken med pranjem oblačil. Ob vsakem pranju perila se v okolje izpusti velika količina mikrovlaken, ki nato najpogosteje končajo v morju in predstavljajo grožnjo živalim in ljudem. Zato v podjetju PlanetCare razvijajo filtre za pralne stroje, ki so namenjeni prav filtriranju teh mikrodelcev. 

Podjetje se usmerja predvsem na trg za končne uporabnike, pri čemer so ustvarili paleto filtrov za obstoječe pralne stroje, hkrati pa se dogovarjajo s proizvajalci pralnih strojev, da bi njihove filtre umestili kar v drobovje pralnih strojev. S tem se podjetje udejstvuje na področju sistemskih rešitev, ki bodo prispevale k zmanjšanju onesnaženosti našega morja in voda z mikroplastiko.

Mikroplastika predstavlja največji izziv v okolju, predvsem v morjih in oceanih, zato smo naš prvi trajnostni certifikat podelili prav podjetju PlanetCare.

Iskrene čestitke!

KREATIVNI PROGRAMI ZA TRAJNOSTNE KOMPETENCE

31. 01. 2025

Projekt SKOK – Skupaj za kompetence Obalno-kraške regije

Od lanskega leta dalje se že uspešno izvaja projekt SKOK, ki ga financira Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje Republike Slovenije v okviru razpisa »TEMELJNE KOMPETENCE 2023–2029«. Projekt vodi Ljudska univerza Koper, v sodelovanju s partnerji Zavodom NOMED, Ljudsko univerzo Sežana in Središčem Rotunda Koper. Izvajanje programov podpiramo tudi zunanji strokovni sodelavci.

Namen in cilj projekta:

Z vključevanjem odraslih v izobraževalne programe želimo povečati vključenost odraslih v vseživljenjsko učenje ter izboljšati kompetence, ki so potrebne za uspešno soočanje s potrebami trga dela, tehnološkimi, demografskimi in podnebnimi spremembami v sodobni družbi. Cilj projekta je pridobitev in izboljšanje temeljnih kompetenc ter splošne izobraženosti odraslih.

Programi so namenjeni:

- aktivnim osebam starim 55 let ali več,

- tujcem (tuji državljani ali osebe tujega porekla) in

- osebam z nižjo izobrazbo (največ srednja šola).

Zavod YouSea kot zunanji izvajalci v projektu sodelujemo z zavodom NOMED in pomagamo pri koordinaciji in izvedbi programov. Trenutno izvajamo dva programa:

1) Glina in trajnost:

Primarni namen programa je krepitev temeljnih kompetenc, ki prispevajo k trajnostnem delovanju tako v zasebnem kot poklicnem življenju s pomočjo izražanja kreativnosti ter uporabo gline kot medija za osebni razvoj. Program bo v udeležencih spodbujal kulturno zavest in izražanje preko izdelave predmetov, ki so neposredno povezani s kulturno dediščino istrske regije (npr. izdelava solnice in pogovor o pomenu solinarstva za razvoj regije). Poudarek je na uporabi gline kot medija za ozaveščanje o pomenu trajnosti ter za spodbujanje trajnostnega življenjskega sloga.

2) Z glino v ravnovesju:

V tem programu udeleženci ustvarjajo z glino in se učijo tehnik ročnega oblikovanja, kot so tehnika ščipanja, grajenje z valjanimi ploščami in glinenimi trakovi ter lepljenje, skupaj s poslikavo in glaziranjem izdelkov. Glina v programu služi predvsem kot medij za krepitev mehkih veščin, kot so samorefleksija, reševanje problemov, čuječnost in komunikacija. Namen programa je pomagati posameznikom pri ohranjanju ravnovesja v vsakdanjem življenju skozi kreativno izražanje in osebno rast, kar posledično prispeva k večji učinkovitosti in usklajenosti na poklicnem področju.

Ustvarjalni del programa in del programa namenjen krepitvi socialnih kompetenc izvajata oblikovalki gline:

- Barbara Gogala (Čaj za 2 keramika): spletna stran, FB, IG in

- Tina Flego (Gaia Forms): spletna stran, FB, IG

Pridružite se!

Vse zainteresirane vabimo k vključitvi v programe projekta SKOK. Programi so brezplačni in ponujajo priložnost za razvoj veščin, ki bodo koristne tako na osebnem kot poklicnem področju. Več informacij o terminih in prijavah najdete na:

Facebook strani zavoda NOMED https://www.facebook.com/NomedMedia

spletni strani Ljudske univerze Koper https://www.lu-koper.si/skok/

Niste prepričani, če spadate v katero od skupin? Pišite nam na hana.h.turnsek@gmail.com.

Veselimo se ustvarjanja z vami!

Program je financiran iz projekta SKOK - Skupaj za kompetence Obalno-Kraške regije, javnega razpisa »TEMELJNE KOMPETENCE 2023–2029« Ministrstva za vzgojo in izobraževanje, ki želi omogočiti kar največjemu možnemu številu odraslih (https://www.lu-koper.si/skok/). Zato imajo prednost pri vključitvi v skupine odrasli, ki se v projekt vključijo prvič.

povedala Irena Fonda, dirktorica zavoda YouSea.

Razstava bo odprta za javnost do 9. februarja 2025 med 10. in 17. uro.

Vabljeni!

Otvoritev umetniške razstave in predstavitev projekta "V spomin velikim"

27.1.2025

Razstava, posvečena izumiranju velikega leščurja in pomenu biotske raznovrstnosti
Zavod YouSea
, zavod za ohranjanje biodiverzitete morja, je v sodelovanju z Obalnimi galerijami Piran danes v Razstavišču Monfort slavnostno otvoril umetniško razstavo in predstavil inovativni projekt "V spomin velikim".

Projekt in razstava sta posvečena velikemu leščurju (Pinna nobilis), največji sredozemski školjki, ki je zaradi intenzivnega izlova in epidemije parazitske okužbe doživela drastičen upad. Namen razstave je opozoriti na pomen tega pomembnega morskega organizma, ki z izginotjem ogroža celoten morski ekosistem. Projekt “V spomin velikim” je prejel 40.000 EUR nepovratnih sredstev v okviru trajnostnega razpisa podjetja GEN-I, kar predstavlja pomemben korak v prizadevanjih za ozaveščanje o problemu ekološkega izumrtja največje školjke v Sredozemlju.

Na razstavi bodo obiskovalci lahko občudovali unikatne umetniške interpretacije velikega leščurja izpod rok skoraj 50 mednarodnih umetnikov iz različnih področij umetnosti. Skulpture in instalacije so izdelane iz naravnih materialov (glina, kovina, kamen, les, steklo, ...), in vabijo obiskovalce, da razmislijo o vrednosti narave in pomembnosti ohranjanja morskih habitatov.

Projekt "V spomin velikim" si prizadeva združiti umetnost in naravoslovje, da bi širši javnosti prikazal to izjemno pomembno, vendar ogroženo vrsto. Umetniške interpretacije leščurja v razstavišču Monfort so le del širšega projekta, ki vključuje tudi ustvarjanje podvodnih umetniških struktur v Piranskem zalivu, kjer bodo razstavljene umetniške instalacije služile kot gojišča za morske organizme.

Pomembnost velikega leščurja 

Veliki leščur je sredozemski endemit, ki igra ključno vlogo v morskih ekosistemih. Z velikim filtracijskim sistemom prispeva k čiščenju morske vode, hkrati pa med svojimi lupinami nudi življenjski prostor za številne druge morske organizme. Njegovo izumiranje zaradi prekomernega izlova in parazitske okužbe, ki je uničila 90 % populacije, povzroča izgubo teh pomembnih mikrohabitov in ogroža biotsko raznovrstnost v morju.

Trajnostna prihodnost morskih ekosistemov

Zavod YouSea se znotraj projekta osredotoča na iskanje rešitev za ohranjanje biodiverzitete v morju, povečanje njegove samočistilne sposobnosti ter ozaveščanje javnosti o krhkosti morskih ekosistemov.  

Umetniške instalacije bodo po razstavi na kopnem del trajne razstave v morju v Piranskem zalivu, na območju Morske oaze. Podvodna galerija bo postala edinstveno gojišče in rastišče za morske organizme. "V zavodu YouSea želimo vzpostaviti sodelovanje z umetniki in sodelovati v projektih, ki združujejo umetnost in naravoslovje z namenom ohranjanja morskega ekosistema in narave. Umetnost je namreč lahko izjemno orodje za komuniciranje naravovarstvenih tematik, saj se publike dotakne na čustvenem nivoju in jo tako globlje poveže z okoljem in naravo," je povedala Irena Fonda, direktorica zavoda YouSea.

Projekt “Povezani za morje”

Na dogodku se bodo predstavili tudi partnerji novega projekta "Povezani za morje", ki ga financira Ministrstvo za javno upravo. Partnerji projekta so, poleg zavoda YouSea, še Morigenos, NOMED in IZRIIS. “Namen konzorcija je okrepiti povezovanje, učinkovitost in digitalizacijo nevladnih organizacij, ki se ukvarjajo s slovenskim morjem, ki se v zadnjih letih sooča s številnimi izzivi, kot so onesnaževanje ter obnova in varovanje biodiverzitete,” je povedala Irena Fonda, dirktorica zavoda YouSea.

Razstava bo odprta za javnost do 9. februarja 2025 med 10. in 17. uro.

Vabljeni!

Podpisali smo konzorcijsko pogodbo projekta “Participativna znanost za mlade”!

24. 12. 2024

Z velikim veseljem sporočamo, da smo v Zavodu YouSea kot del konzorcija uradno podpisali pogodbo za začetek projekta "Povezani za morje", ki bo prispeval k zaščiti in ohranjanju slovenskega morja ter njegovih edinstvenih ekosistemov. Konzorcij združuje ključne organizacije s področja varstva morskega okolja: Morigenos – Slovensko društvo za morske sesalce (vodilni partner), Zavod YouSea, NOMED in ZAVOD IZRIIS.

Namen projekta
Partnerji v projektu želimo z našim delovanjem in aktivnostmi opolnomočiti mlade z vključevanjem v participativno znanost, povečati njihovo zaupanje v znanost in omogočiti aplikativno uporabo znanja za dosego pozitivnih družbenih sprememb. Povezali bomo nevladne organizacije, izobraževalne ustanove, raziskovalne inštitute in industrijo, s čimer bomo prispevali k povečanju znanstvene pismenosti in participacije mladih v znanosti in družbenih procesih.

  • Cilji projekta
    Povečanje kapacitete organizacij za participativno znanost.

  • Vzpostavitev in krepitev mreže partnerskih organizacij.

  • Razvoj in implementacija izobraževalnih programov in delavnic na področju participativne znanosti.

  • Povečanje zaupanja v znanost med mladimi.

  • Trajnost delovanja in pridobivanje dodatnih virov financiranja.

  • Povečati prepoznavnost participativne znanosti v javnosti.

Pričakovani rezultati

  • Razvoj in izvedba 8 delavnic za skupno 16 skupin.

  • Razvoj in implementacija 4 krožkov za učence.

  • Organizacija 36 delavnic za mlade s poudarkom na kritičnem mišljenju in znanstveni pismenosti.

  • Štiri usposabljanja za 20 trenerjev in 20 mentorjev za izvajanje participativne znanosti.

  • Vključitev 500 mladih v projektne aktivnosti.

  • Povečanje zanimanja za in zaupanja v znanost pri vsaj 80 % udeležencev.

  • Izboljšanje razumevanja znanstvenih metod pri vsaj 80 % udeležencev.

  • Izboljšanje sposobnosti kritičnega mišljenja in refleksije o pridobljenem znanju pri vsaj 70 % udeležencev.

  • Razvoj in implementacija krožkov participativne znanosti v šolski kurikul dveh šol.

  • Vzpostavitev mreže 40 organizacij za promocijo participativne znanosti.

  • Izvedba 8 projektov ali iniciativ izvedenih znotraj mreže.

  • Izvedba 1 javne akcije participativne znanosti z vključenimi 4 partnerji.

  • Omemba partnerjev in konzorcija v 20 medijskih prispevkih.

  • Organizacija 5 srečanj z odločevalci za krepitev podpore participativni znanosti.

  • V aktivnosti projekta vključenih 50 predstavnikov skupnosti.

  • Zapisana namera o vključitvi predlogov za podporo znanosti v vsaj enem strateškem dokumentu.

  • Doseči vsaj 5000 sledilcev na komunikacijskih kanalih partnerjev konzorcija.

Aktivnosti projekta sofinancira Ministrstvo za javno upravo v okviru javnega razpisa za razvoj in profesionalizacijo NVO in prostovoljstva 2024.

Podpisali smo konzorcijsko pogodbo projekta “Povezani za morje”!

23.12.2024

Z velikim veseljem sporočamo, da smo v Zavodu YouSea kot del konzorcija uradno podpisali pogodbo za začetek projekta "Povezani za morje", ki bo prispeval k zaščiti in ohranjanju slovenskega morja ter njegovih edinstvenih ekosistemov. Konzorcij združuje ključne organizacije s področja varstva morskega okolja: Morigenos – Slovensko društvo za morske sesalce (vodilni partner), Zavod YouSea, NOMED in ZAVOD IZRIIS.

Namen projekta
Projekt “Povezani za morje” naslavlja nujnost povezovanja in profesionalizacije nevladnih organizacij, ki delujejo na področju varovanja morskega ekosistema in morskega okolja. Naš cilj je ustvariti močno mrežo organizacij, ki bo izboljšala komunikacijo z javnostjo, dvignila ozaveščenost in spodbujala aktivno vlogo posameznikov pri varstvu morja.

Cilji in pričakovani rezultati

  • Krepitev povezovanja: Vzpostavili bomo učinkovit konzorcij, ki bo s skupnimi projekti in kampanjami dolgoročno prispeval k zaščiti morskih habitatov.

  • Digitalizacija NVO in občanske znanosti: Razvili bomo platformo za občansko znanost, ki bo vključila javnost v raziskovalne aktivnosti in NVO ter raziskovalnim institucijam omogočila lažji dostop do podatkov.

  • Izobraževanje in ozaveščanje: Izvajali bomo interaktivne izobraževalne programe za mlade in odrasle ter organizirali delavnice, predavanja in javne dogodke, ki bodo v javnosti širili znanje o pomembnosti morskih ekosistemov.

  • Krepitev konzorcija: Dogodki mreženja, izobraževanja in izmenjave znanja med konzorcijskimi partnerji, s čimer bomo krepili zmogljivost naših organizacij in kompetence naših zaposlenih. 

  • Trajnostno delovanje: Konzorcij bo s strateškim načrtovanjem in dolgoročnim financiranjem zagotavljal stabilnost organizacij in njihove aktivnosti.

Projekt “Povezani za morje” predstavlja priložnost, da skupaj z vami - našimi člani, našimi partnerji in širšo javnostjo ustvarimo pomembne spremembe za zaščito našega morskega okolja. 

Aktivnosti sofinancira Ministrstvo za javno upravo v okviru javnega razpisa za razvoj in profesionalizacijo NVO in prostovoljstva 2024.

V SPOMIN VELIKIM PREJEL NAGRADO TRAJNOSTNEGA RAZPISA GEN-I

18.10.2024

Naš projekt “V spomin velkim” je prejel 40.000 EUR nepovratnih sredstev v okviru trajnostnega razpisa podjetja GEN-I, kar predstavlja pomemben korak v prizadevanjih za ozaveščanje o problenu funkcionalnega izumrtja velikega leščurja (Pinna nobilis) in skozi to karizmatično vrsto tudi drugih manj opaznih ogroženih morskih organizmov.. Ta največja školjka in endemit Sredozemskega morja je ena najbolj prepoznavnih vrst tega območja. Veliki leščur igra ključno vlogo pri ohranjanju biotske raznovrstnosti, saj ustvarja habitate, ki omogočajo preživetje številnim drugim morskim organizmom in ga zaradi tega uvrščamo med biogradnike.

 Žal je vrsta v zadnjih letih zaradi razšerjene parazitske okužbe in najverjetneje tydi drugih okoljskih dejavnikov skoraj popolnoma izumrla in izginila. Njeno izumrtje pa ne pomeni le izgube ene vrste, temveč ogroža tudi stabilnost in zdravje morskih ekosistemov, ki so odvisni od velikih leščurjev za vzdrževanje ekološkega ravnovesja.

 Naš projekt odgovarja na to krizo s kreativno in trajnostno idejo: povabili smo umetnike, da iz okolju prijaznih materialov oblikujejo skulpture oziroma svoje interpretacije velikega leščurja. Te skulpture bomo umestili v Morsko oazo – naše gojitveno polje in zavarovano območje, namenjeno trajnostni marikulturi in ohranjanju biotske raznovrstnosti. Poleg simbolnega pomena bodo skulpture služile kot površine za pritrjevanje morskih organizmov, kot je avtohtona evropska ostriga (Ostrea edulis). Tako bomo omogočili ponovno vzpostavljanje naravnih habitatov in prispevali k obnovi ekosistemov ter poskusili razviti inovativen način gojenja navedene vrste.

 Podpora podjetja GEN-I, ki z razpisom spodbuja inovativne trajnostne rešitve, je za nas izjemnega pomena. S prejetimi sredstvi bomo lahko še naprej razvijali nove metode marikulture, ohranjali biotsko raznovrstnost in spodbujali interdisciplinarno sodelovanje med umetnostjo in znanostjo. Verjamemo, da lahko s skupnimi močmi ustvarimo pozitiven vpliv na naše okolje in družbo.

Zahvaljujemo se GEN-I za zaupanje in podporo, ki nam omogoča, da uresničujemo našo vizijo. Pravo delo se zdaj šele začenja, a z zavezanostjo in inovativnostjo želimo postaviti nov standard za trajnostne projekte, ki bodo prinašali dolgoročne koristi naravi in ljudem.

naša Udeležba na posvetu GRADBENI POSEGI V MORJU IN NA MORSKEM OBREŽJU IN DOSEGANJE DOBREGA OKOLJSKEGA STANJA MORJA

19.09.2024

Zavod YouSea se je udeležil posveta v okviru TSG3: GRADBENI POSEGI V MORJU IN NA MORSKEM OBREŽJU IN DOSEGANJE DOBREGA OKOLJSKEGA STANJA MORJA, ki je potekal v Izoli v sklopu devete edicije Tedna sredozemske obale in makroregionalnih strategij 2024, z osrednjim poudarkom na MOČNEJŠEM SODELOVANJU ZA BOLJŠO PRIHODNOST.
Posvet je odlično vodil Robert Turk, ki je s svojim znanjem in izkušnjami tekoče povezoval aktualne in zanimive teme, ki so jih predstavili predavatelji. Te so odprle številna vprašanja za nadaljnje razprave in priložnosti za sodelovanje. Upamo, da je to začetek dialoga, ki ga bomo skupaj razvijali v prihodnje. Kljub temu smo pogrešali prisotnost odločevalcev iz ključnih institucij, kot so ustrezna ministrstva in agencije, ki bi te teme morali slišati ter začeti razmišljati o potrebnih rešitvah.

opazili smo množični pogin školjk klapavic in odvzeli vzorce

17.09.2024

Pri rednih vzorčenjih v naši podvodni strukturi in našem gojitvenem polju nad njo opazili, da je letos zelo malo mladih klapavic in da je med tistimi, ki smo jih opazili veliko mrtvih.

Po pogovoru z našim školjkarjem Perotom, ki dela v školjkarstvu že preko 50 let, smo se prepričali, da tudi on že več kot mesec dni opaža nenavadno veliko število mrtvih klapavic in to celo do take mere, da je po njegovih besedah nemogoče več delati kot školjkar in da česa takega še ni videl.

Tudi ribogojec in biolog Fabio Clementi iz RIBOGOJNICA FONDA je rekel, da pod vodo na mrežah opaža, da so majhne školjke, ki se držijo mrež šibke in da odpadejo že samo, če jih rahlo podrsaš z roko, kar je zelo nenavadno, saj se običajno izrazito močno držijo mrež ter, da je med temi školjkami in tudi tistimi, ki so pritrjene na plovkah po celi ribogojnici tudi veliko odprtih in mrtvih školjk.

Po pregledu literature in pogovoru z uradno veterinarko Risvito Sitar, višjo strokovno sodelavko na področju zdravstvenega varstva rib in školjk iz Veterinarske fakultete, ter Andrejo Ramsak, raziskovalko iz Morske biološke postaje Piran, smo ugotovili, da tudi iz več drugih krajev po Evropi poročajo o veliki smrtnosti oziroma množičnih poginih školjk klapavic v morju in da razlog za to ni povsem pojasnjem.

Školjke, ki so ena najbolj trajnostnih pridelav hrane na svetu, so še posebej v zadnjih letih zelo prizadete zaradi plenilskih orad, ki školjkarjem pojedo velik del pridelka, pa plaščarjev, ki se pri nas pojavljajo že nekaj let in skoraj v celoti prekrivajo šope školjk in jih s tem dušijo in z njimi tekmujejo za hrano. Ugotavljamo pa, da se v zadnjem času se je pojavila tudi nova vrste vrtinčarjev, ki školjke napadajo oziroma plenijo, vse to v kombinaciji izrazito visokih temperatur in ni izključen tudi še kakšen drug razlog, kot je na primer bakterijska, virusna ali parazitska bolezen (kot se je to ugotovilo pri leščurjih).

Tako opažanje je za biodiverziteto v morju zelo pomembno zato smo se v Zavodu odločili, da školjke vzorčimo in jih pošljemo na histološko in patološko preizkavo v laboratorij Inštituta za patologijo, divjad, rib in čebel Veterinarske Fakultete. Tam je predstojnik je Mitja Gombač, ki jema veliko izkušenj z raziskovanjem bolezni pri školjkah klapavicah, saj je doktoriral iz te teme. Rosvita Sitar se je odzvala našemu pozivu in skupaj smo vzeli uradni vzorec školjk.

Na vzorčenje smo ugotovili, da je stanje prav dramatično in alarmantno. Iz ene “rešte”, tako v Istri imenujemp šop školjk, iz katere običajno dobimo po 25 do 30 kg školjk smo s težavo zbrali 50 živih školjk za vzorec.

Sedaj pa čakamo na izvid.

Zanimivo je bilo, da smo na dveh školjkah, ki sta bili odprti (torej mrtvi) a je bilo v niju še tkivo školjke opazili plenilske vrtinčajre.

HVALA našemu glavnemu sponzorju BAUHAUS Slovenija, ki podpira in omogoča naše delo.

ZAČETEK PROJEKTA TEAMFORADRIS

TRANSNATIONAL MUSSELS PRESERVATION SYSTEM FOR THE ADRIATIC SEA

01.09.2024

Z veseljem sporočamo, da y današnjim dnem uradno začenjamo z izvajanjem našega prvega mednarodnega projekta TEAMFORADRIS, ki se izvaja v okviru programa Interreg IPA ADRION.

O projektu

Projekt TEAMFORADRIS si prizadeva izboljšati upravljanje ribogojstva in akvakulture v Jadransko-Jonskem morju z inovativnimi pristopi. Ključni cilj projekta je zmanjšati umrljivost školjk klapavic (Mytilus galloprovincialis) in izboljšati varstveni status morske trave pozejdonke (Posidonia oceanica), s čimer bo prispeval k varovanju morskih ekosistemov in omogočil trajnostno proizvodnjo morske hrane. Projekt TEAMFORADRIS bo s pomočjo raziskav, digitalnih tehnologij in pilotnih akcij izboljšal spremljanje in upravljanje ribogojskih območij v regiji ADRION. Ključni rezultati projekta bodo vključevali zbirko dobrih praks, protokole za trajnostno gojenje školjk ter rešitve za spremljanje stanja morja in ekosistemov.

V projektu sodeluje 10 partnerjev iz štirih držav EU (Italija, Grčija, Hrvaška, Slovenija) in treh držav IPA (Albanija, Bosna in Hercegovina, Črna gora), ki s svojim znanjem in izkušnjami podpirajo razvoj trajnostne modre ekonomije v regiji ADRION.

Projekt projekt TEAMFORADRIS sofinancira Evropska unija v okviru programa Interreg IPA ADRION.

Več o projektu si lahko preberete na https://teamforadris.interreg-ipa-adrion.eu/.

Imamo jih: Prve FOTOGRAFIJE MORSKE OAZE PIRAN

11.07.2024

Že prve slike MORSKE OAZE PIRAN so nas navdušile in presenetilo nas je ogromno organizmov in živali, ki so jo že posvojile kot svoj dom. Praktično po celotni površini so lepo vidne pionirske združbe, v katerih prevladujejo mnogoščetinci in mahovnjaki. Obiskali so jo tudi fratri (ribice s črno progo za škržnim poklopcem in na repu) ter dve babici (tudi ribici :-)). 

Avtor fotografij je Borut Furlan. 

Na fotografijah sta tudi Lean in Lan Fonda, ki sta se na oazo potopila na vdih.

GALERIJA


Foto: Borut Furlan

Podpira nas tudi Spar Slovenija, ker je tudi njim mar za morje

Sporočamo veselo novico, da smo sklenili sodelovanje s podjetjem Spar Slovenija. Skupaj bomo izvajali akcije čiščenja morskih travnikov v slovenskem morju, ki nudijo zavetje številnim organizmom. Projekt vključuje tudi ozaveščanje o pomenu morskih travnikov za ekosistem ter spodbujanje trajnostnih praks med prebivalci in obiskovalci obalnih območij. S tem skupnim trajnostnim projektom želita Spar in Zavod YouSea prispevati k dolgoročnemu varovanju morskega okolja in ohranjanju biotske raznovrstnosti v slovenskem morju. 

V slovenskem morju za mnoge morske organizme primanjkuje ustreznih bivališč, saj večino morskega dna prekriva mulj. Morski travniki nudijo ključna življenjska okolja, razmnoževalna območja in varna zavetja za številne morske organizme, vključno z ribami, rakci, školjkami, iglokožci. Mnogo vrst, ki so gospodarsko pomembne za naše ribištvo, se vsaj v eni fazi svojega življenjskega cikla zanaša na te travnike. Ohranjanje morskih travnikov pomeni ohranjanje bogatega in raznolikega podvodnega sveta, ki je bistven za zdravje naših morij in naše prihodnosti. 

Spar Slovenija se kot največji trgovec v Sloveniji po prodaji rib zaveda odgovornosti, da okolju v čim večji meri vrača in ga ohranja.

Spar bo svojo zavezanost ohranjanju morske biotske raznovrstnosti sporočal tudi s pomočjo uradne oznake »Mar nam je za morje«, ki jo podeljuje Zavod YouSea svojim podpornikom. 

Izjemno smo hvaležni za vsakega podpornika, saj samo s pomočjo bomo lahko udejanjili načrte, in se kot zavod zavezali k ohranjanju raznovrstnosti morja, čistejšemu okolju in boljšemu jutri. 

Prispevaš lahko tudi ti- link na ti za morje https://www.yoursea.org/you-for-the-sea.

Foto: Ciril Mlinar

Eno leto podpore glavnega sponzorja in partnerja BAUHAUS, ki nam je omogočil zaorati ledino na poti k bolj zdravemu morju. HVALA!

Izjemno smo hvaležni našemu glavnemu partnerju BAUHAUS-u, ki podpira naše sanje in sanje naših staršev, da smo na morsko dno lahko postavili MORSKO OAZO PIRAN. S tem pilotnim projektom, s katerim želimo poiskati nov način pridelave hrane v morju in sočasno v naš košček morja naseliti več organizmov, ki predstavljajo pomemben del raznovrstnosti morja in hkrati pripomorejo k njegovem čiščenju, smo korak k boljšemu jutri in korak bližje uresničevanju poslanstva ohranjanja raznovrstnosti morskih vrst in ekosistema kot celote. HVALA.

Hit izziv tega poletja: 
𝗟𝗘𝗣Š𝗘 𝗞𝗢𝗧 𝗝𝗘 𝗕𝗜𝗟𝗢 / 
𝗟𝗘𝗔𝗩𝗘 I𝗧 𝗕𝗘𝗧𝗧𝗘𝗥!

Si upaš?

...pustiti za sabo plažo in obalo, vsaj malo lepšo kot je bila preden si bil/a tam? 🌿🌊

Lepo bi bilo, če bi naslednjič vsi, po obisku plaže, poleg vseh svojih smeti (tudi tistih majhnih, kot so cigaretni ogorki, sladoledne žličke, koščki embalaž, umetni nohti in podobno, ki jih nekateri zatlačijo med in pod kamenčke ali skrijejo pod pesek) pobrali še 5 tistih, ki jih je tam pustil nekdo drug pred nami, ali pa jih je morje prineslo od kot drugod in vse skupaj odložili v za to namenjen koš. ♻️ 

Pri pobiranju smeti na obalah in po morskem dnu opažamo, da so to najpogosteje steklenice, plastenke, plastični in papirnati kozarčki, robčki, vezice, vrvice, cigaretni ogorki, sladoledne žličke in ovitki raznih prigrizkov (krompirčki, čokoladice, bomboni in podobno). 

Če smeti ne odnesemo v koš, te pogosto 𝐤𝐨𝐧č𝐚𝐣𝐨 𝐯 𝐦𝐨𝐫𝐣𝐮, kjer jih 𝐣𝐢𝐡 ž𝐢𝐯𝐚𝐥𝐢 𝐥𝐚𝐡𝐤𝐨 𝐳𝐚𝐦𝐞𝐧𝐣𝐚𝐣𝐨 𝐳𝐚 𝐡𝐫𝐚𝐧𝐨. 🌊🐟

Si z nami? Za izziv lahko navdušiš tudi prijatelje ali širiš glas po Facebooku.

Foto: Peter Sajovic

čistilna akcija 🌟 SJAJNI UMAG 🌟

25.05.2024
Zavod YouSea skupaj s svojim generalnim sponzorjem BAUHAUS sta se pridružila soorganizaciji in izvedbi druge čistilne akcije 🌟 SJAJNI UMAG 🌟.

V tej akcijismo v mednarodni ekipi 65 udeležencev, starih med 8 in 92 let, čistili staro mesto, morje in morsko dno ter mestne obale in plaže. Akcijo smo izvedli na pobudo Mesta Umag, Inštituta YouSea, rentistra.com in Univerze v Mariboru skupaj s Sea Star festivalom / Exit Fundacijo preko evropskega projekta Remedies.

Mestna uprava Mesta Umag je preko komunalnega podjetja 6. Maj d.o.o. zagotovila štiri zabojnike in odvoz pobranih odpadkov, Turistična skupnost Mesta Umag nam je zagotovila stojnico in dobro kosilo za vse prostovoljce. Bauhaus je prispeval opremo, kot so metle, lopate, prijemalke, vozički, samokolnice in rokavice. Med akcijo smo napolnili 4 zabojnike smeti, s težo 8 in pol tone oziroma več kot 25 kubičnih metrov.

Daleč najštevilčnejši odpadek na kopnem so še vedno predstavljali več tisoč cigaretnih ogorkov, pobranih ročno, enega po enega. Skupaj s prostovoljci smo iz tal, ulic in obal pobrali veliko kavnih in sladolednih žličk, majhnih kosov plastike, vrečk, steklenic, plastenk, pločevink in drugega manjšega odpadka. Potapljači pa so iz morja potegnili več starih strganih ribiških mrež, traktorskih in avtomobilskih gum, akumulatorjev, zarjavelih koles, delov razbitih čolnov, polomljenih stolov, razpokanih boj in podobno.

Organizatorji in tisti, ki so podprli to čistilno akcijo in sodelovali v njej, smo bili Mesto Umag, Turistična skupnost Umaga, Zavod YouSea, 6. Maj Umag, Bauhaus Hrvaška, Športni podvodni ribiški klub Sveti Pelegrin Umag, rentistra.com, Mar in co, Planet Matters in Društvo hrvaško-slovenskega prijateljstva. Poleg tega projekt REMEDIES vključuje Univerzo v Mariboru, EXIT Foundation in Sea Star Festival.

ACQUA IN BOCCA! - sveže iz tiskarne
Vse, kar še niste vedeli o akvakulturi in gojenih ribah

29.03.2024

V Zavodu YouSea smo s podporo Skretting Italia, Umberta Luzzane in Valerie Morgia prevedli, posodobili in natisnili (na recikliran papir) njihovo knjižico o trajnostni akvakulturi. Pišite nam na zavod.yousea@gmail.com, če želite svoj izvod v obliki PDF ali tiskani obliki (število tiskanih izvodov je omejeno).

Posnetek: Irena Fonda

POSTAVITEV TEMELJNJEGA KAMNA MORSKE OAZE PIRAN

20.03.2024
Z navdušenjem vas obveščamo, da smo uspešno izpeljali dogodek, na katerem smo javnosti predstavili našo Morsko oazo Piran, ki bo služila za preučevanje možnosti pridobivanja morskih organizmov za prehrano na bolj trajnostni in sonaraven način in obenem predstavlja začetek razvoja VEČ TROFIČNE MARIKULTURE v Sloveniji.

Morska oaza Piran bo služila tudi kot 𝘇𝗮𝘁𝗼č𝗶šč𝗲 različnim morskim organizmom , ki bodo v njej poiskali zavetje in zatočišče ter tudi za 𝗶𝘇𝗼𝗯𝗿𝗮ž𝗲𝘃𝗮𝗻𝗷𝗲 š𝗶𝗿š𝗲 𝗷𝗮𝘃𝗻𝗼𝘀𝘁𝗶, predvsem preko projekta Modre šole, ki bo predvsem učencem osnovnih šol približala življenje v morju .

Dogodka so se udeležili slovenski in tuji pokrovitelji in podporniki zavoda YouSea ter drugi vabljeni, med njimi predstavniki našega glavnega partnerja in pokrovitelja BAUHAUS, Porsche Slovenija, družine Pabst, Liberty travel, različnih osnovnih šol iz Slovenije in Avstrije, Občine Piran, Turističnega združenja Portorož, Generalnega konzulata Italije, Nacionalnega inštituta za biologijo, Morske biološke postaje Piran, Akvarija Piran s skupino študentov Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem.

Foto: Gorazd Šinik

NOVICA, KI SMO JO ČAKALI 30 LET

15.03.2024
Danes je pomemben dan za naš Zavod YouSea in naša prizadevanja k trajnostnemu napredku in ohranjanju biodiverzitete morja

Z navdušenjem sporočamo, da smo uspešno položili v morje prvo temeljno ploščo podvodne strukture z nosilnimi stebri, ki smo jo poimenovali Morska
oaza Piran - Sea Oasis Piran
. Struktura je namenjena razvoju inovativne trajnostne več trofične akvakulture, ki pa bo hkrati nudila varno zatočišče za številne morske organizme in tako pripomogla k izboljšanju biotske raznovrstnosti v našem morju ter služila kot zanimiv prostor za izobraževanje in raziskave.

Postavitev strukture se bo v prihodnjih dneh nadaljevala, tako da bo domovanje za Prebivalce tvojega morja prav kmalu v celoti postavljeno.

Našo dolgoletno željo sedaj uresničujemo s podporo našega glavnega partnerja in sponzorja BAUHAUS Slovenija , kateremu smo za to neizmerno hvaležni. Za spodbudo in podporo našega dela se zahvaljujemo tudi vsem našim ostalim donatorjem in podpornikom.

Foto: YouSea tem

PLASTIKA - SODELOVANJE V MORIGENOS AKADEMIJI

11.03.2024
Na vabilo Morigenosa – Slovenskega društva za morske sesalce za sodelovanje, smo se z veseljem aktivno udeležili njihove  Morigenos akademije, ki je namenjena izobraževanju mladine o aktualnih tematikah s področja varstva narave. V svojem predavanju je naša Noemi Ludvik,  nazorno predstavila problematiko odpadkov in mikroplastike v morju.  Podrobno je predstavili metodologijo analize mikroplastike, vključno z vzorčenjem z mrežo po vzoru "Piratov plastike, dajmo Evropa" ki je mednarodni projekt, katerega vodilni partner v Sloveniji je Nacionalni inštitut za biologijo - Morska biološka postaja Piran, pri katerem je tudi sama sodelovala. Pri mladih smo spodbujali dialog in aktivno udeležbo. Skupaj smo ugotovili, da so plastične vrečke med najpogostejšimi plavajočimi odpadki v morju. Poudarek je bil na pomenu individualnega zavedanja in zmanjšanju potrošnje, ki vodi do onesnaženja in ogroža morsko življenje in naravo.

Foto: Morigenos

ZDAJ GRE PA ZA RES

26.01.2024
Z največjim veseljem vam sporočamo, da v teh dneh izvajamo prve že težko pričakovane korake za izdelavo MORSKE OAZE PIRAN. Pripravili smo lesene kalupe za vlivanje že druge rastne plošče, postavili armaturo in vlili beton ter vanj vložili predvideno kamenje.

Postavitev Morske oaze Piran bo pripomogla izboljšanju življenjskih in bivalnih pogojev številnih prebivalcev našega morja; prav tako pa bo namenjena raziskovanju.

BAUHAUS-u Slovenija, ki si prizadeva ravnati kot družbeno odgovorno podjetje, je naš glavni partner in sponzor in je izdelavo in kasnejšo postavitev Morske oaze Piran omogočil.

Spremljajte potek izdelave celotnega domovanja za prebivalce Morske oaze Piran v prihajajočih objavah.

Foto: Gorazd Šinik

Kaj se dogaja v morju pozimi?

15.01. do 18.01.2024
NA Osnovni šoli Koper skupaj s koordinatorko in vodjo našega projekta Modra Šola na tej šoli Metko Benedikt in učiteljicami Aneta Curavić Njegomirović, Polona Gulič, Teja Viler, Kaja Miljković, Marianna Gortan, Jasna Lovrečič ter Tjaša Žnidaršič, za učence , ki obiskujejo zanimivo interesno dejavnost Šolski vrt PRIPRAVILI serijO predavanj o tem kaj se dogaja v morju pozimi, v resnici so bile bolj debate, saj so otroci bili strašno radovedni in so res veliko spraševali.

Foto: Metka Benedik

Prebivalci tvojega morja - fotografska razstava

od 07.12.2023 do 30.12.2023 je bila na ogled naša razstavA podvodnih fotografij “Prebivalci tvojega morja”

gre za Edinstveno razstavo privlačnih fotografij morskega življenja v slovenskem morju, kje je tokrat gostovala v Razstavišču Monfort, Pomorskega muzeja “Sergej Mašera” Piran, Obala 8, Portorož.

Predstavitev razstave, na kateri je bil poleg članov našega zavoda, prisoten tudi avtor fotografij, smo imeli 13.12.2023 ob 18 uri. Hvala vsem, ki ste se je udeležili.

Razstava je nastala v okviru projekta Modra šola, pod okriljem zavoda YouSea, ki nam želi približati pestro morsko življenje in s tem spodbuditi skrben odnos do prebivalcev našega morja. 

Razstavo so omogočili: Pomorski muzej »Sergej Mašera« Piran, Bauhaus in Javni zavod za spodbujanje podjetništva in razvojnih projektov Občine Izola, ki je financiral tisk fotografij in nakup stojal v okviru projekta EUSAIR Facility Point, ki ga sofinancira INTERREG V-B Adriatic-Ionian Cooperation Programme 2014-2020 Evropski Sklad za regionalni razvoj (ESRR) in Instrument predpristopne pomoči (IPA II) ter nacionalna sredstva.

Na fotografiji je: Volnata rakovica

Foto: Borut Furlan

Čistilna akcija “Sjajni Umag”

12.12.2023, smo izvedli našo prvo čistilno akcijo »SJAJNI UMAG«, v kateri smo pobirali odpadke v starem mestnem jedru Umaga ter mestnih obalah in plažah. Akcije se je udeležila mednarodna ekipa 13 udeležencev, starih od 22 do 77 let.

Pobrali smo 480 kg smeti in z njimi napolnili zabojnik, ki ga je zagotovila Mesta občina Umag.

 Med pobranimi odpadki je bilo po številu daleč največ cigaretnih ogorkov, bilo jih je na tisoče pobranih z roko eden po eden. Skupaj z ostalimi sodelujočimi prostovoljci smo s tal, ulic in obrežij pobrali veliko plastičnih žličk za kavo in sladoled, manjših kosov plastike, vrečk, steklenic in plastenk, pločevink in drugih manjših odpadkov. Pobrali smo več starih in odrabljenih raztrganih ribiških mrež, zarjavela kolesa, dele polomljenih čolnov, polomljene stole, počene boje, eno vzmetnico, našli pa smo celo dva kovanca za 1 evro.

Našemu Zavod YouSea so se v tej akciji pridružili Misija Remedies, Clera One, Planet matters, Smetumet in RentIstra.com. Pridružil se nam je tudi Slavni TikToker Felix Krainer, ustanovitelj Planet Matters, in delil to izkušnjo čiščenja s svojimi hitro rastočimi 3,1 milijona sledilci.

Želimo si, da bi akcija »SJAJNI UMAG« postala prepoznavna in trajna z namenom izboljšanja okoljskega stanja v starem mestnem jedru Umag ter ozaveščanja o nujnosti vzdrževanja čistoče in urejenosti mesta in mestnih obal. To čistilno akcijo bomo izvajali tudi v prihodnje, dvakrat letno, enkrat pred in enkrat po turistični sezoni, z upravo mesta Umag se že dogovarjamo za naslednjo. Vsi ljudje dobre volje ste vabljeni, da se nam pridružite.

V prihodnje bi si želeli sodelovati tudi z ostalimi istrskimi mesti za »SJAJNO ISTRO«.

Foto: Sjajni Umag team

ZAVOD YOUsEA NA OBISKU V restavraciji mochoritsch

26. in 27.11.2023 smo delo našega zavoda in morsko oazo piran predstavili na istrskih tednih v restavraciji mochoritsch v griffenu v avstriji.

dogodka se je udeležlo preko 3000 ljudi.

Prav Lepo je bilo videti zanimanje in skrb za morje, ki so jo izkazovali nekateri izmed obiskovalcev.

Foto: Irena Fonda

uGRIZNIMO ZNANOST - SNEMANJE

26-10-2023 smo točno nad krajem, kjer bomo v kratkem potopili našo Sea Oasis Piran posneli prispevek za oddajo Ugriznimo znanost TV SLO o pomenu naše podvodne strukture. 

Oddaja je bila na sporedu četrtek, 23. novembra ob 17. 15 na TV SLO 1. Po predvajanju pa so oddaja in posamezni prispevki dostopni v našem spletnem arhivu, ki ga najdete tu: UGRIZNIMO ZNANOST

#Bauhauszamorje #yoursea #seaoasispiran #UgriznimoZnanost

Foto: Ugriznimo znanost

gRB ODLIČNOSTI V TURIZMU

13.10.2023
obveščamo vas, da je naša direktorica dr.
Irena Fonda prejemnica Priznanja Grb odličnosti v turizmu za leto 2023.

Priznanje, ki je velika spodbuda za nadaljnje delo, so na dogodku utemeljivi s sledečimi besedami: " Irena Fonda, je z izjemno predanostjo, avtentičnostjo ter inovativnim pristopom v turizmu osvaja srca obiskovalcev iz celega sveta. Njen prispevek navdihuje k višjim standardom in trajnostnemu razvoju turizma. Grb odličnosti je prejela za dolgoletno delovanje in viden prispevek k razvoju turistične ponudbe ter prepoznavnosti destinacije Portorož in Piran ter za sodelovanje pri promocijskih dejavnostih na regionalni, nacionalni in mednarodni ravni."

Na Občinskem prazniku, kjer so ji podelili zgoraj navedeno priznanje, je naš Zavod YouSea udeležencem dogodka predstavil razstavo podvodnih fotografij fotografa Boruta Furlana z naslovom Prebivalci tvojega morja, ki bo sedaj začela svoje potovanje po osnovnih šolah.

Na fotografiji: podžupan Občine Piran Chistian Poletti, Irena Fonda, župan Občine Piran Andrej Korenika.

Naše delo podpirata: BAUHAUS Slovenija, kot glavni partner in podpornik ter Audi Slovenija

Foto:: Jadran Rusjan

FOTOGRAFSKA RAZSTAVA PREBIVALCI TVOJEGA MORJA V IZOLI

18.09.2023 smo pripravili edinstveno razstavo privlačnih fotografij morskih organizmov slovenskega morja, ki je gostovala v pritličju Manziolijeve palače v Izoli.

Odprtje razstave je bilo v torek, 19.09.2023 ob 10.30 uri v okviru Tedna sredozemske obale. Na ogled je bila vsak dan od ponedeljka do petka od 10:00 – 21:00, vse do 7.10.2023.

Razstava bo po zaključku Tedna sredozemske obale v okviru projekta Modra šola gostovala po obalnih osnovnih šolah.

Razstavo smo pripravili v sodelovanju z mednarodno priznanim in večkrat nagrajenim podvodnim fotografom Borutom Furlanom, ki nas že več kot 40 let razveseljuje z izjemnimi podvodnimi fotografijami

Z razstavo želimo širši javnosti predstaviti živobarvnost in raznolikost čudovitega življenja v našem morju. Želeli bi vas spodbuditi k spoznavanju prebivalcev našega morja, saj jih boste lahko le tako vzljubili in začutili željo in dolžnost, da jih zaščitite.

Razstavo je omogočili: Javni zavod za spodbujanje podjetništva in razvojnih projektov Občine Izola, ki je financiral tisk fotografij in nakup stojal v okviru projekta EUSAIR Facility Point, ki ga sofinancira INTERREG V-B Adriatic-Ionian Cooperation Programme 2014-2020 Evropski Sklad za regionalni razvoj (ESRR) in Instrument predpristopne pomoči (IPA II) ter nacionalna sredstva.

Na Fotografiji: Agnese Babič, Irena Fonda, Iztok Škerlič.

Naše delo podpirata naša glavna sponzorja in partnerja BAUHAUS Slovenija in Audi Slovenija

Foto: Gorazd Šinik

VESLAJ IN POBERI

29.07.2023 smo s kajaki odveslali do sredine Piranskega zaliva, točno tja, kjer bo že kmalu postavljena naša podvodna struktura. Na poti do tja smo po vodni gladini pobrali vse smeti, ki smo jih opazili, na srečo jih je bilo malo. Veslanje so nam popestrili vranjeki.
Naša Morska Oaza Piran je eno najpomembnejših pognezditvenih območij Sredozemskega Vranjeka (Phalacrocorax aristotelis - Mediterranean shag) v Evropi. Pri nas se zbirajo po gnezditvi v poletnem in jesenskem času. Sredozemski vranjek je izključno ribojeda ptica, ki se zelo dobro potaplja, zato bo naša podvodna struktura zanimiva tudi za njih.
 

#vranjek #SeaOasisPiran #yoursea #Bauhausforthesea

Foto: Jurij Giacomelli

dobrodelna dražba uporabi uporabljeno

08.06.2023 na svetovni dan oceanov smo skupaj z našim podpornikom Audi Slovenija z dražbo prvih unikatnih torb oblikovanih in ročno izdelanih iz odsluženih reklamnih transparentov iz smučarskih spektaklov obeležili napredek in trajnostni razvoj, ki povezujeta vse partnerje projekta Uporabimo uporabljeno: Audi Slovenija, vrhunskega oblikovalca čevljev Maria Herzoga in Ireno Fonda, predstavnico zavoda YouSea.

Prispevke od prodaje je Audi Slovenija namenil našemu zavodu YouSea. Projekt je podprl tudi nekdanji vrhunski alpski smučar Marc Girardelli.

Če želite imeti tudi vi krasno unikatno torbo in hkrati podpreti naša prizadevanja obiščite stran: Napredek.si.

Foto: Anže Vrabl

modre šole v portorožu

2. junija smo v Skladišču soli Monfort v Portorožu pripravili dogodek skupaj z 200 otroki iz Avstrije in Slovenije, na katerem smo predstavili projekt Morske oaze Piran in iniciativno Modrih šol.

Foto: Gorazd Šinik

IMAMO STAVBNO PRAVICO ZA MORSKO OAZO PIRAN

26.05.2023 smo pridobili težko pričakovano stavbno pravico za postavitev Morske oaze Piran. Sedaj lahko začnemo s postavitvijo

Foto: Borut Furlan

PRVA MODRA ŠOLA ZAVODA YOUSEA

Za delovanje v skladu z modrimi cilji in kriteriji Zavoda YouSea 12.05.2023 si je Ljudska Šola iz Lipe ob Vrbi iz Avstrije kot prva zaslužila naziv MODRA ŠOLA in za to prejela certifikat Modrih šol.

Foto: Gorazd Šinik

rojstni dan za morsko oazo piran

Karin Pabst je praznovanje svojega rojstnega dne v slikovitem Schloß Wolfsbergu dne 09.12.2022 povsem posvetila Morski oazi Piran.
Od povabljenih si je zaželela, da namesto daril prispevajo sredstva za delo Zavoda YouSea. Skupaj z družino in prijatelju so ta dan za nas zbrali kar 5.000 EUR.

Foto: Johann Pabst

BAUHAUS ZA MORJE

BAUHAUS je z dnem 18.11.2022, ko smo podpisali sponzorsko pogodbo, postal naš glavni spozor. BAUHAUS je sponzorska sredstva namenil za podporo projektu postavitve prve Morske oaze Piran.

Foto: Borut Furlan