Foto: Borut Furlan
V SPOMIN VELIKIM
V nekaterih plitvinah obalnih delih severnega Jadrana se skrivajo očarljivi podvodni vrtovi. V teh vrtovih uspeva posebna morska rastlina, imenovana morska trava. Ko morska trava pokrije večje površine, ustvari pomemben življenjski prostor, ki ga poznamo kot morski travnik. Ti morski travniki imajo ključno vlogo pri ohranjanju zdravja našega morja ter nudijo dom številnim morskim bitjem.
kaj so morske trave?
Morske trave so edine cvetoče rastline, ki so se iz kopnega vrnile nazaj v vodo in so popolnoma prilagodile življenju v morju. Kljub temu, da jih imenujemo morske trave, niso sorodne travam na kopnem. Tako smo jih poimenovali, zaradi njihovega izgleda, saj imajo podolgovate liste. Podobno kot ostale cvetnice imajo koreninski sistem, steblo, liste, cvetove in plodove oziroma semena. Njihove dolge, trakaste liste, ki se valovito premikajo s tokom, lahko najdemo v plitvih obalnih vodah po vsem svetu, vključno z Jadranskim morjem in ob slovenski obali.
POMEN MORSKIH TRAV ZA OKOLJE IN MORSKI EKOSISTEM
Ko pomislimo na življenje pod morsko gladino, si pogosto predstavljamo pisane koralne grebene in igrive delfine. A morske trave, ki oblikujejo bujne podvodne travnike, pogosto prezremo, pa so prav tako pomemben del tega čarobnega sveta. Ti travniki niso le čudovit prizor za pozornega opazovalca, ampak igrajo ključno vlogo v zdravju naših morji in oceanov. Morski travniki so bujni podvodni vrtovi, polni življenja in raznolikosti. Ker nudijo dom ogromnemu številu različnih vrst imenujemo prave vroče točke biotske pestrosti (biodiverzitete), kjer življenje kar kipi od raznovrstnosti in aktivnosti.
Dom za živali
Morski travniki so kot podvodni vrtovi, polni življenja. So dom številnim morskim bitjem, ki so od njih odvisni vsaj del svojega življenja. V teh travnikih živijo raznoliki prebivalci, kot so raki, školjke, polži, morske vetrnice, črvi mnogoščetinci in mnoge druge živali. Svoj dom med bilkami morskih trav najdejo tudi morski konjički (Hippocampus hippocampus) in morsko šilo (Syngnathus spp.), ki se s svojo podolgovato obliko popolnoma zlijejo z dolgimi listi trav. Skrivališče pred plenilci nudijo tudi mladicam različnih vrst rib, ki lahko v zavetju goste preproge morskih trav v miru rastejo do velikosti, ko se počutijo dovolj hitre, da lahko ubežijo svojim plenilcem. Mnoge vrste v morsko travo prav tako odlagajo jajčeca in v njej gradijo gnezda.
Hrana za živali
Morske trave so prava kulinarična poslastica za številne morske prebivalce, kot so morske želve (Caretta caretta), salpe (Salpa sarpa) in morski ježki (Paracentrotus lividus). Njihova vloga v prehranjevalni verigi je neprecenljiva, saj kot osnovni vir hrane skrbijo za zdravje in vitalnost mnogih morskih vrst ter tako ohranjajo ravnovesje v čarobnem podvodnem svetu.
pljuča planeta
Morski travniki so resnična pljuča našega planeta, saj pomembno prispevajo k proizvodnji kisika, ki je ključen za uspevanje življenja na svetu. Tako kot njihove kopenske sorodnice, tudi morske trave izvajajo proces fotosinteze. Te rastline iz vode prevzemajo velike količine ogljikovega dioksida, ki ga skupaj z vodo in s pomočjo svetlobne energije pretvorijo v sladkorje in kisik. Rastlina sladkorje porabi za lastno rast in razvoj, preostali kisik pa sprošča nazaj v vodo in morska tla. Ta kisik nato potuje po vodnem stolpcu in ga bogati, kar omogoča preživetje številnim morskim organizmom, od drobnih planktonskih organizmov do velikih rib.
Poleti, ko je sonce visoko na nebu in do morskih trav prodre veliko sončne svetlobe, le-te proizvajajo velike količine kisika. To lahko vidimo, ko se na površini listov začnejo nabirati majhni mehurčki. Ti mehurčki nato priplavajo na površje in kisik pripeljejo tudi v atmosfero našega planeta. Torej se tudi ljudje lahko morskih travam zahvalimo za zrak, ki ga dihamo.
ZAŠČITA PRED PODNEBNIMI SPREMEMBAMI
Kot rečeno pa morski travniki iz vodnega stolpca posrkajo tudi velike količine ogljikovega dioksida, ki je eden od glavnih toplogrednih plinov in prispeva k podnebnim spremembam, segrevanju ozračja in zakisanju oceanov. Slednje negativno vpliva na mnoge živali, zlasti na koralne grebene in školjke. Njihove ogrodja in lupine, ki so iz kalcijevega karbonata postanejo šibkejše v bolj kislem okolju.
A morske trave so pravi podvodni superjunaki v boju proti podnebnim spremembam. Kot naravni filtri srkajo velike količine ogljikovega dioksida iz vode in ga pretvarjajo v kisik, ki je nato na voljo tudi drugim morskim organizmom. Prav tako pa ga shranijo tudi v svoje korenine ter okoliško sedimentno plast, s čimer ogljik zakopljejo v morsko dno, kjer ostane shranjen tisoče let, namesto da bi prispeval k segrevanju ozračja. Z vsako morsko bilko, ki raste in cveti, morski travniki tiho, a učinkovito pomagajo uravnavati podnebne spremembe. Tako so ti podvodni vrtovi ne le lepi na pogled, ampak tudi nepogrešljivi varuhi našega planeta.
OHRANJANJE ČISTOSTI MORSKE VODE
Morski travniki so pravi čistilci morske vode. Njihovi gosti listi in zapleten koreninski sistem skupaj delujejo kot naravni filtri in varuhi obale.
Ko morski travniki valovijo pod morsko gladino, njihovi gosti listi blažijo vplive valovanja in varujejo obalne predele pred močnimi udarci valov ter tako ohranjajo naravno lepoto naših obal. Njihovi listi prav tako ujamejo drobne delce sedimenta, ki plavajo v vodi. Ti delci, ki bi sicer kalili vodo, se ujamejo med listi in postopoma posedajo na morsko dno. Gosti listi tudi zmanjšujejo premikanje vode pri dnu ter skupaj s prepredenim koreninskim sistemom med neurji preprečujejo ponovno dvigovanje drobnih delcev mivke ali peska v vodni stolpec. Tako morski travniki čistijo vodo in ohranjajo njeno prosojnost, ki omogoča, da več sončne svetlobe prodre globje v morje, kar spodbuja rast drugih rastlin in organizmov.
PRILOŽNOST ZA LJUDI
Morski travniki so kot podvodni vrtci za številne ribolovne vrste. Mladice brancinov, orad, cipljev, jegulj in večine drugih gospodarsko pomembnih vrst tu najdejo obilico hrane in varno zatočišče pred plenilci. Zaradi teh travnatih oaz imajo mlade ribe priložnost, da zrastejo v zdrave in močne odrasle osebke, kar je ključnega pomena za ohranjanje bogatih ribjih populacij in trajnost ribištva.
Poleg tega morski travniki pritegnejo številne potapljače in ljubitelje morskega sveta, saj ponujajo očarljiv vpogled v živahno podvodno življenje, kar pomembno prispeva k razvoju turizma in lokalnih skupnosti.
PROJEKT V SPOMIN VELIKIM JE ZMAGOVALEC TRAJNOSTNEGA RAZPISA PODJETJA GEN-I
Naš projekt V spomin velkim je zmagovalec trajnostnega razpisa podjetja GEN-I, ki spodbuja in podpira inovativne trajnostne rešitve. Podpora podjetja GEN-I je za nas izjemnega pomena, saj bomo lahko s prejetimi sredstvi še naprej razvijali nove metode marikulture, ohranjali biotsko raznovrstnost in spodbujali interdisciplinarno sodelovanje med umetnostjo in znanostjo ter skupaj ozaveščali javnost. Verjamemo, da lahko s skupnimi močmi ustvarimo pozitiven vpliv na naše okolje in družbo.
Avtor leščurja: Dušan Erjavec, material nerjaveče jeklo