Navadna morska kumara
Latinsko ime - Ocnus planci (Brandt, 1835)
Slovensko ime - Navadna morska kumara, brizgač, mali brizgač, morska kumara, morska kumarica
Italijansko ime - Oloturia frondosa, cetriolo frondoso
Hrvaško ime - Morski krastavac
Nemško ime - Kletter-Holothurie, Kletterholothurie, Kletterseewalze, Kletter-Seegurke, Kletterseegurke, Kletterholothurie
Angleško ime - Sea cucumber

Foto: Borut Furlan
Piran, Jadransko morje, Slovenija
Opis: Opis: Morska kumara ima po telesu več vzdolžno potekajočih pasov dvovrstno nameščenih nozic (papile). Telo živali je le malenkostno ukrivljeno. Okrog ustne odprtine izrašča deset radialnih, razvejenih lovk.
Morska kumara je srednje velik brizgač s svetlo- do temnorjavim valjastim telesom.
Po videzu nekoliko spominja na kisle kumarice. Ambulakralne nožice so razporejene v pet vzdolžnih dvovrstičnih nizov. Ima 8 do 10 ustnih lovk, ki so dolge in razvejane ter se lahko v celoti vpotegnejo v telo. Zraste do 15 cm v dolžino in v premeru 3,5 cm. Živi na različnih tipih dna, kjer se oprime trde podlage, lahko je tudi epibiont na algah in nevretenčarjih.
Velikost: Zraste do 15 cm in je temno do svetlo rjave barve.
Območie naselitve: živi na sedimentnem ali muljastem obalnem dnu, pogosto med raznimi kozolnjaki v globini med 6 in 60 m. Vecinoma ne leži na dnu, temveč jih po več skupaj stoji pokončno. Pogosta je na sedimentnem in muliastem dnu severnega Jadrana.
Sorodne vrste: V Sredozemskem morju živi nekaj vrst morskin kumar, ki so si med seboj precej podobne. Nekoliko manjša od opisane vrste je npr. grmicasta morska kumara (C. syracusana), ki živi v livadah pozidonije na sedimentnem dnu v globini do 10 m.
Viri: Lovrenc Lipej, Martina Orlanda-Bonaca, Valentina Pitacco, Borut Mavrič, Biodiverziteta biogenih formaciji; Tom Turk, Pod gladino Mediterana; Prirodoslovni muzej Slovenije, Imenik slovenskih imen nevretenčarjev.
Eukaryota - evkarionti
Animalia - živali
Echinodermata - iglokožci
Holothuroidea - brizgači
Dendrochirotida - dendrohiroti
Cucumariidae - morske kumare
Ocnus
Zanimivosti
Morske kumare vsebujejo visoko vsebnost kemikalije, imenovane fukozilirani glikozaminoglikan, ki jo ljudje po Aziji že stoletja uporabljajo za zdravljenje sklepnih težav, kot je artritis.