Spalancanijev cevkar

Latinsko ime - Sabella spallanzanii (Gmelin, 1791)

Slovensko ime - Spalancanijev cevkar, Spallanzanijev cevkar, Pahljačasti cevkar, perjaničar, sivopecljati cevkar, Spalancanijev črv, spirograf, veliki cevkar

Italijansko ime - Spirografo, ombrella di mare

Hrvaško ime - Perjaničar, kožasti perjaničar, morski cvijet, kožasti cjevaš

Nemško ime - Schraubensabelle

Angleško ime - Mediterranean fanworm, Feather duster worm, European fan worm

Foto: Borut Furlan
Piran, Jadransko morje, Slovenija

Opis: Zanj je značilna kožnata oziroma pergamenasta cevka brez pokrovčka in spiralno zavit škržni venec, ki je zelo barvno raznolik od rumenkasta do rjavo zeleno pisane, pri črvih, ki živijo globoko, tudi popolnoma bela.

Posebnosti: S. spallanzanii v svoje okolje izloča sluz, ki predstavlja idealen medij, v katerega sprosti jajčeca, ki se tam tudi oplodijo. Poleg tega služi tudi za obrabo proti bakterijskim napadom saj vanj izloča tudi protibakterijske snovi.

Velikost: Je eden največjih cevkarjev v našem morju, saj zraste do 40 cm.

Območje naselitve: Pogosto živi v velikih skupinah. Najdemo ga od plitvin do velikih globin na več oblikah biogenih formacij, kot so gruče, prekoraligen in velike biogene formacije. Pritrjen je na trdno podlago, zlasti na večje potopljene predmete in pomole. Na peščenem in muljastem dnu najdemo posamezne velike primerke. Naseljuje infralitoralni pas, vendar le tam, kjer ni izrazitih gibanj vode. Pogost je tudi v bolj onesnaženem morju.

Viri: Lovrenc Lipej, Martina Orlanda-Bonaca, Valentina Pitacco, Borut Mavrič, Biodiverziteta biogenih formaciji; Tom Turk, Pod gladino Mediterana; Prirodoslovni muzej Slovenije, Imenik slovenskih imen nevretenčarjev.

Eukaryota - evkarionti

Animalia - živali

Annelida - kolobarnik

Polychaeta - mnogoščetinci

Sabellida

Sabellidae - sabelide

Sabella - cevkar


Zanimivosti

Perjanicam podobne posebne strukture, imenovane radiole, ki krasijo te morske mnogoščetince so prekrite z drobnimi cilijami. Radiole se iz cevke črva raztezalo v okolje, kjer zajamejo drobne delce, kot so plankton in organski delce, ki plavajo v vodi. S pomočjo cilij ustvarjajo tok, ki vodijo te delce hrane v cevko proti ustom črva. Ta način prehranjevanja s filtriranjem vode je zelo učinkovit in  ima ključno vlogo pri kroženju hranil v morskih ekosistemih.

Fotografija je bila razstavljena na razstavi podvodnih fotografij Boruta Furlana:

1. V Manziolijevi palači v Izoli v okviru dogodka: “Teden sredozemske obale 2023” od 19.09. do 07.10.2023.

Razstavo, tisk fotografije in nakup stojala je omogočil: Javni zavod za spodbujanje podjetništva in razvojne projekte Občine Izola v okviru projekta EUSAIR Facility Point, ki ga sofinancira INTERREG V-B Adriatic-Ionian Cooperation Programme 2014-2020 Evropski Sklad za regionalni razvoj (ESRR) in Instrument predpristopne pomoči (IPA II) ter nacionalna sredstva.

2. V Skladišču soli Grando na Občinski praznik 2023 - 13.10.2023.

3. V razstavišču Monfort, Pomorskega muzeja »Sergej Mašera« od 07.12.2023 do 30.12.2023.

Ilustracija: Marija Prelog, Ambasadorji morja